Prostatla gelen cinsel işlev kaybına son

  • Ana Sayfa
  • Prostatla gelen cinsel işlev kaybına son
Prostatla gelen cinsel işlev kaybına son
Antalya Memorial Hastanesi'nde Da Vinci Robotik Cerrahi Sistemi ile prostatla gelen cinsel işlev kaybı son buluyor.Abone ol

Memorial Antalya Hastanesi Üroloji Bölümü'nde görevli Prof.Dr. Tibet Erdoğru, Da Vinci Robotik Cerrahi Sistemi ile prostat hastalığı ve beraberindeki cinsel işlev kaybının erkeklerin korkulu rüyası olmaktan çıktığını söyledi.

Prostatın gece uykusunun sağlıklı bir şekilde tamamlanmasını engellediğini söyleyen Erdoğru, "Her erkekte, geceleri uykunun REM döneminde en az 3 kez ve 10 dakika olarak gerçekleşen ereksiyonlar olur. Bu ereksiyon sırasında penis oksijenli kanı alarak beslenir ve anatomik yapısını korur. Ereksiyon olmayan penis beslenemez ve anatomik yapısında incelme kısalma meydana gelmeye başlar. Gece sık aralıklarla 4-5 kez tuvalet ihtiyacı için uyanan kişiler, uykunun REM dönemine giremediği için ere boyun estetigi fiyatlari ksiyon olamayabilir. Bu nedenle geceleri istenilen seviyede beslenemeyen penise bağlı cinsel fonksiyon bozuklukları ortaya çıkar" dedi.

Erkeklerin yaşlarının ilerlemesiyle birlikte ereksiyon ve sertleşme problemi yaşadığını söyleyen Erdoğru, şöyle konuştu: "Henüz sonuçlarını yayınlamadığımız bir araştırmamızda, 70 yaş grubundaki hastalarda ereksiyon ve boşalma sorunları görülmektedir. Ancak prostat şikayetleri ortaya çıktığında bu sorunlarda da artış olur. Yani idrar yapma sorunu ile birlikte ağrılı boşalma, meni miktarında ve sertleşme oranında azalma da ortaya çıkmaktadır. Bu 60 yaş için de 50 yaş için de geçerli bir durum. 50 yaşındaki bir kişinin prostat şikayeti varsa, boşalma ve ereksiyon şikayetleri de ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle hastaların prostat şikayetlerini tedavi ettiğimiz zaman ereksiyon ve boşalma fonksiyonunun sorunlarında da iyileşme sağlanabilmektedir."

Hastanın ameliyattan sonra ereksiyonunun başlaması için belli bir sürenin geçmesi gerektiğini belirten Erdoğru, şunları söyledi: "Ameliyat sırasında ne kadar korunsa da o bölgedeki sinirler bir şekilde sağa sola çekilmekten etkilenmektedir. Da Vinci Robot'u ile bu çekilme etkisini de en aza indirir. Da Vinci Robot cerrahisi ile sağlanan sinir koruması erkeklerin cinsel sağlığını koruyor."

Da Vinci Robotik Sistemin çalışma şekliyle ilgili de bilgi veren Erdoğru, sözlerine şöyle devam etti: "Da Vinci Robotik Sistem ile gerçekleştirilen prostat ameliyatlarında, deneyimli laparoskopik cerrah için 3 boyutlu, "high definition" kalitesinde ve 10-20 kat büyütmeli olarak görüntü sağlanır ve robot kollarının vücut içindeki 3 boyuttaki 540 hareket kabiliyeti ile sinirler ve damarlar en zor yerde bile rahatlıkla korunarak kanserli prostat çıkarılır ve radikal tedavi sağlanır."

Ameliyat sonrası ereksiyonları başlamayan hastalara penis rehabilitasyonu uygulandığını anlatan Erdoğru, sözlerini şöyle sürdürdü: "Hastaya bazı ilaçların penise haftada 2-3 kez uygulanması öğretilir. Böylece hasta ve eşi haftada 2-3 kez cinsel ilişkilerine devam edebilme avantajını kazanır. Oluşan ereksiyon ile penis beslenir, anatomik yapısını ve sertleşme dokuları özelliklerini kaybetmez. Hastalar kendiliğinden ereksiyon olmaya başlayıncaya kadar penis rehabilitasyonu sürdürülür."

Erdoğru, da Vinci robotik ve laparoskopik cerrahi sonrası hastaların yüzde 95'inin iki gün içerisinde taburcu olduklarını, yüzde 98'inin normal şekilde idrarını tutabildiğini ve ek bir tedavi olmadan cinsel fonksiyonunu gerçekleştirebildiğini sözlerine eklediKategori : SAĞLIK